٠٢:٥١ | شنبه ٣٠ تیر ١٤٠٣ | ١٤ محرّم ١٤٤٦ | ٢٠ جولای ٢٠٢٤

سال‌ها تبلیغ کردند که -دین افیون ملتهاست-. در حالی‌‌که تجربه‌ی‌ امروز دنیای‌ اسلام نشان می‌‌دهد که دین افیون ملتها نیست، بلکه دین صحیح، وسیله‌ی‌ حرکت و تلاش انسانهاست؛ وسیله‌ی‌ پیشرفت انسانهاست؛ وسیله‌ی‌ تبدیل انسانها به مبارزینی‌ در راه ارزش‌های‌ عالی‌ است. l مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)؛ ۱۳۷۱/۲/۲۱ l پیشرفت‌های ما در همه‌جا، ناشی از ایستادگی و استقامت بر پایه‌ی ارزش‌ها بوده است؛ هرجا که استقامت کردیم و بر مبانی خودمان پافشاری کردیم و از آن کوتاه نیامدیم و در مقابل تهدیدها خودمان را نباختیم آن‌جا پیشرفت کرده‌ایم. l مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)؛ ۱۳۸۳/۶/۳۱ l پیشرفت اگر با عدالت همراه نباشد، پیشرفتِ مورد نظر اسلام نیست. اینی که ما تولید ناخالص ملی را، درآمد عمومی کشور را به یک رقم بالائی برسانیم، اما در داخل کشور تبعیض باشد، نابرابری باشد، عده‌ای آلاف و .الوف برای خودشان داشته باشند، عده‌ای در فقر و محرومیت زندگی کنند، این آن چیزی نیست که اسلام می‌خواهد؛ این آن پیشرفتی نیست که مورد نظر اسلام باشد. باید عدالت تأمین بشود. l مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)؛ ۱۳۸۸/۱/۱ l یکی از الزامات ما این است: هر الگوی پیشرفتی بایستی تضمین کننده‌ی استقلال کشور باشد؛ این باید بعنوان یک شاخص به حساب بیاید. هر الگوئی از الگوهای طراحی شونده‌ی برای پیشرفت که کشور را وابسته کند، ذلیل کند و دنباله‌رو کشورهای مقتدر و دارای قدرت سیاسی و نظامی و اقتصادی بکند، مردود است. l مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)؛ ۱۳۸۸/۲/۲۷ l همه‌ی ملّت ایران، همه‌ی دلسوزان، در این جهت متّفقند که عزّت ملّی برای یک کشور، بسیار بسیار مهم است. اگر عزّت بود، امنیت هم خواهد آمد؛ اگر امنیت بود، پیشرفت هم عملی خواهد بود؛ والّا اگر یک ملّت تحقیر شد، همه چیز او به بازی گرفته خواهد شد؛ حتّی امنیت او، حتّی ثروت او، و همه چیز او. l مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی)؛ ۱۳۹۳/۱۱/۱۹ l

۲۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۵

رویداد ملی نوپیا دو روز دیگر کلید خواهد خورد

تا دو روز دیگر رویداد بزرگ ملی نوآوری و پیشرفت ایران «نوپیا» با حضور جمعی از فعالان نوآوری اجتماعی برگزار می‌شود. دراین رویداد نمایندگان اندیشکده ها هم حضور دارند که به‌صورت حضوری و آنلاین در این رویداد بزرگ شرکت می‌کنند. رویداد نوپیا باهمت ستاد نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رضوان‌الله تعالی علیه) برگزار می‌شود.

بزرگ‌ترین رویداد ملی و نوآوری و پیشرفت ایران دو روز دیگر برگزار می‌شود.

تا دو روز دیگر رویداد بزرگ ملی نوآوری و پیشرفت ایران «نوپیا» با حضور جمعی از فعالان نوآوری اجتماعی برگزار می‌شود. دراین رویداد نمایندگان اندیشکده ها هم حضور دارند که به‌صورت حضوری و آنلاین در این رویداد بزرگ شرکت می‌کنند. رویداد نوپیا باهمت ستاد نوآوری اجتماعی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (رضوان‌الله تعالی علیه) برگزار می‌شود.

«نوپیا» مخفف نوآوری پیشرفت ایران همان‌طور که از اسمش پیداست قصد دارد به‌واسطه تبیین کلیدواژه عنوان «نوآوری اجتماعی» عامه مردم را برای رسیدن به جامعه‌ای پویاتر و پیشرفته‌تر هدایت کند. دراین‌بین آنچه اهمیت بیشتری دارد خلاقیت و شناخت صحیح مسائل اجتماعی توسط خود مردم است؛ به این معنی، تا شناخت واقعی از مسئله اجتماعی وجود نداشته باشد نمی‌توان انتظار داشت که مسائل از طریق گروه‌های مردمی حل‌وفصل شود. برای رسیدن به این مطلوب افرادی هستند که واسطه انتقال این مفهوم بین گروه‌های مردمی هستند. همان افراد یا گروه‌هایی که شاید پیش‌ازاین بخشی از فعالیت‌هایشان را در قالب گروه‌های جهادی، سمن‌ها، کارآفرین‌ها و... دیده باشیم.

 سه معنا از نوآوری اجتماعی مطرح است. اول اینکه نوآوری برای حل مسئله اجتماعی است. دوم اینکه به دنبال راهکار نوین است و سوم  چگونگی تبدیل  نوآوری به جریان اجتماعی که مردم بتوانند به‌صورت نوآورانه به میدان حل مسائل بیایند. معنای سوم، معنای مهمی است و نوآوری اجتماعی را با گفتمان‌شناسی گره می‌زند وحالا قرار است در این رویداد بزرگ، همین گفتمان شناسی و شبکه‌سازی صورت بگیرد این در حالی است که باخبر شدیم بخشی از برنامه‌های رویداد بزرگ نوپیا در روز پنجشنبه ۳۰ تیرماه در محل بازار«پردیس سینمایی چهارسو»مربوط به فعالیت‌های اندیشکده‌هایی است که رویکرد نوآوری اجتماعی دارند. ازاین‌رو برخی مدیران اندیشکده ها نیز در رویداد بزرگ ملی نوآوری و پیشرفت ایران حضور دارند و حالا این سؤال پیش می‌آید که چه رابطه‌ای بین اندیشکده‌ها و حل مسئله و کارکرد نوآوری اجتماعی می‌تواند وجود داشته باشد؟

 این سؤال را از دکتر «محسن دنیوی» دبیر رویداد نوآوری نوپیا می‌پرسیم. دنیوی در این مورد می‌گوید: «برخی اندیشکده ها در تبیین کلیدواژه «نوآوری اجتماعی» با ما همراه بوده‌اند؛ البته در تعریف اندیشکده‌ها این‌طور بیان‌شده است که اندیشکده ها تولید سیاست و سیاست پژوهی و راهبرد نویسی برای حل مسائل را بر عهده‌دارند و این‌طور برداشت‌شده بود که اندیشکده ها برای راهبرد نویسی، نیازی به مداخله افراد و اجتماع مردم ندارد، چون به هر دلیلی ممکن است مردم همراهی نکنند. اما حالا که پدیده نوآوری اجتماعی مطرح‌شده است سیاست در بخش نوآوری اندیشکده ها این‌طور تعریف می‌شود که باید مسائل از طریق اجماع و اجتماعات انسانی حل‌وفصل شود.

بیشتر متوجه می‌شویم که اندیشکده ها برخی از فعالیت‌های خودشان را صرف پرداختن به حل مسائل و مشکلات مناطق محروم کرده‌اند در این مورد به سراغ «شوان صدر قاضی» پژوهشگر تحقیقات اقتصادی اجتماعی از دانشگاه سازمان ملل می‌رویم؛ شخصی که پژوهش‌های میدانی اندوخته تجربیاتش است می‌گوید: «اصل نتیجه حل مسائل بسیار مهم است. نمونه‌هایی از مسائل حل‌شده‌ای در جامعه به‌صورت الگو داریم که اصرار بر نوآوری ندارند، بلکه تمرکزشان روی اثربخشی است. این گروه‌ها بعد از انجام کار، تازه فکر می‌کنند که کدام بخش از کارشان نوآورانه بوده است. اندیشکده ها اینجا می‌توانند تمام‌قد حاضر شوند و برای حل مسائل به موضوعات اجتماعی نور بتابانند.

 دکتر «صدر قاضی» از دغدغه‌اش در ایران می‌گوید که بیشتر پژوهشگران و اندیشمندان برای حل مسئله به سراغ کتاب‌ها و مقاله‌ها می‌روند. مبنای این مقاله‌ها بیشتر در کشورهای آفریقای جنوبی و شرقی آسیا است که هیچ سنخیتی با مسائل کشور ما ندارد.او در این باره می گوید: «در کشور ما مفاهیمی مثل برکت در کسب‌وکار، همین نذر دادن و.... که برتابیده از فرهنگ و زیست‌بوم ما است وجود دارد که در جای دیگری ممکن است وجود نداشته باشد مثل نذر طبیعت یا نذر وقت همه این‌ها مسائل را برای ما طور دیگری می‌تواند حل کند که با کشورهای دیگر متفاوت باشد پس نباید صرفاً الگوبرداری کرد».

«محمد محسن دوباشی» مدیرعامل ستاد پیشرفت جامع منطقه‌ای و رئیس شورای سیاست‌گذاری رویداد ملی نوپیا، الگوهای موفق اجتماعی را به فعالیت‌های اندیشکده‌ها به‌عنوان جایگاه اندیشه گره می زند و تصریح می کند: «باید فضای ذهنی نخبه‌های اجتماعی به فضای اندیشکده ها نزدیک شود. این الگوسازی و مدل‌سازی توسط اندیشکده ها صورت می‌گیرد تا جنس جدیدی از آینده ترسیم شود. فهم مسئله در رویداد نوپیا شروع همین حرکت یکپارچه است».

بنا به گفته «محمد حیدری» دبیر رسانه‌ای و اجرایی رویداد ملی نوپیا، این گردهمایی بزرگ در تاریخ ۳۰ تیر با دعوت از جمعی از نوآوران اجتماعی از اقصی نقاط کشور برای تبادل ایده‌ها و آشنایی با اقدامات نوآورانه، برگزار خواهد شد و این رویداد تازه آغازی بر مسیر نوآوری و پیشرفت است؛ این گردهمایی در «پردیس سینمایی چهارسو» تهران واقع در ضلع جنوبی شرقی تقاطع خیابان جمهوری اسلامی و پل حافظ است. این همایش رأس ساعت ۹ صبح آغاز می‌شود و تا پایان روز با برنامه‌های متنوع ادامه دارد. اغلب مخاطبان این برنامه به‌صورت آنلاین در سراسر کشور با این برنامه همراه می‌شوند و ثبت‌نام کنندگان نیز به‌صورت حضوری شاهد غرفه‌ها و پنل های تخصصی این رویداد خواهند بود.

انتهای پیام/

تازه‌ترین ها برگزیده‌ها